Test Turinga - jak poznać, że rozmawiasz z maszyną? 💻 vs. 🤵
- Cezary Ochman
- 4 lut 2024
- 1 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 14 kwi 2024

Przeszło 70 lat temu matematyk Alan Turing, jeden z pionierów sztucznej inteligencji tamtych czasów opracował test, który pomaga określić, czy komputer jest w stanie myśleć analogicznie jak człowiek. W telegraficznym skrócie… test polega na tym, że człowiek (tzw. sędzia) prowadzi konwersację z pozostałymi uczestnikami testu (człowiek + maszyna). Jeśli maszynie uda się przekonać minimum 30% sędziów, że jest człowiekiem to zdaje test. Pierwszy raz maszyna zdała ten test w 2014 roku, udając 13-letniego chłopca. Wokół testu jest sporo polemiki, ale to nie jest punkt docelowy dzisiejszych rozmyślań.
W dzisiejszych czasach, gdy często "rozmawiamy" z maszynami, np. z wirtualnymi asystentami w bankach, firmach, czy różnych instytucjach jesteśmy tego raczej pewni i świadomi, bo dość łatwo to odkryć. Jednak technologia szybko idzie do przodu i przeszło miesiąc temu poznaliśmy stworzony przez OpenAI – ChatGPT.
ChatGPT, który jest określany jako przełomowy i najbardziej zaawansowany chatbot w historii bazuje na ogromnej ilości danych, mocy obliczeniowej, nowatorskich technikach i modelu językowym GPT-3.
Myślisz, że ChatGPT zrewolucjonizuje i przede wszystkim da przewagę maszynom w teście Turinga? Myślisz, że niedługo nie będziesz w stanie stwierdzić, czy rozmawiasz z maszyną, czy z człowiekiem? A może przychodzą Ci do głowy pytania, którymi jesteś w stanie przechytrzyć maszynę? Jakie mogą to być pytania?
Niech kreatywność człowieka będzie z Tobą 😊
Link do postu na LinkedIn: https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7018470113657925632/
Kommentarer