top of page

Soft skills, a może human skills?

  • Zdjęcie autora: Cezary Ochman
    Cezary Ochman
  • 3 wrz 2024
  • 2 minut(y) czytania

Nie po to studiowałem informatykę żeby rozmawiać z ludźmi... takie podejście przechodzi już od dawna do lamusa. Świat IT ewoluował już dawno w stronę komunikacji i relacji międzyludzkich, w stronę pracy zespołowej, empatii, adaptacyjności, kreatywności oraz innych soft skilli. Software rozwija się teraz w zespołach współpracujących i komunikujących się ze sobą i wygląda na to, że soft skills mogą być tym, co odróżnia dobrego specjalistę od wybitnego... 😉

human skills

Mnie osobiście bardziej podoba się określenie human skills, bo human skills są bardziej zorientowane na relacje międzyludzkie, podczas gdy soft skills mają trochę szerszy zakres, obejmujący zarówno umiejętności interpersonalne, jak i te związane z zarządzaniem sobą. W praktyce jednak oba terminy często przenikają się i są używane w podobnym kontekście... oczywiście to jest mała dygresja i propozycja używania tego bardziej ludzkiego określenia zamiast tego bardziej "mechanicznego".


Human skills w branży IT są coraz bardziej cenione, mimo że tradycyjnie większy nacisk kładziemy na umiejętności techniczne, czyli hard skills. Jednak w dynamicznie zmieniającym się środowisku IT, gdzie współpraca, komunikacja i adaptacja są kluczowe, posiadanie rozwiniętych umiejętności miękkich może znacząco wpływać na sukces zarówno jednostki, jak i całego zespołu. Wielokrotnie widziałem wybitnych programistów, którzy nie mogli rozwinąć skrzydeł, bo ich umiejętności komunikacyjne przeszkadzały im np. w nawiązaniu relacji z zespołem i klientem, co oczywiście skutkowało problemami. I tutaj zachęcam do zatrzymania się, próby autorefleksji oraz wykorzystania dostępnych narzędzi. 


Samodzielna ocena swoich human skills może być wyzwaniem, ponieważ wymaga obiektywnego spojrzenia na swoje zachowanie, cechy i umiejętności interpersonalne. Istnieją jednak sposoby, które mogą pomóc w lepszym zrozumieniu swoich umiejętności miękkich i ich ocenie.


Pierwszym sposobem jest autorefleksja. Przemyśl, jak komunikujesz się z innymi, jak współpracujesz w zespole, jak radzisz sobie z konfliktem i jak zarządzasz swoim czasem. Zadaj sobie pytania, takie jak np. jak reaguję na stresujące sytuacje? Czy potrafię efektywnie współpracować z innymi? Czy umiem przekazywać swoje myśli jasno i klarownie?


Kolejnym sposobem jest prośba o feedback innych. Zwróć się do zaufanych kolegów z pracy, przyjaciół czy rodziny. Zapytaj ich o opinie na temat Twojej komunikacji, pracy zespołowej, rozwiązywania problemów, itp.


Znajdź i wypełnij testy, które oceniają różne aspekty umiejętności miękkich, takie jak testy psychometryczne, testy inteligencji emocjonalnej czy testy stylu komunikacji. Ja osobiście polecam test Gallupa, który co prawda pośrednio mierzy wiele aspektów umiejętności miękkich poprzez identyfikację naturalnych talentów i mocnych stron danej osoby. Wyniki tego testu mogą jednak pomóc w zrozumieniu, w jakich obszarach dana osoba ma naturalne predyspozycje. One z kolei są później drogowskazem w życiu, na którym warto bazować.


Kończąc wątek human skillsów. Jeśli chcesz, aby Twoja kariera nabrała nowego wymiaru to skup się nie tylko na rozwoju technicznych aspektów, ale równie mocno (jak nie mocniej) na rozwoju umiejętności miękkich.

Comentarios


bottom of page