top of page

Dlaczego dane to nowe złoto?

  • Zdjęcie autora: Cezary Ochman
    Cezary Ochman
  • 6 paź 2024
  • 3 minut(y) czytania

W dzisiejszych czasach coraz częściej mówi się, że dane to nowe złoto. I trudno się z tym nie zgodzić, bo ich rola we wszystkich branżach staje się coraz bardziej istotna. Dane napędzają innowację i rozwój biznesowy, a świetnym przykładem jest wykorzystanie AI w kontekście przewidywania uszkodzeń kosztownych zasobów. Znam ten przykład bardzo dobrze, bo realizujemy projekt w tym obszarze, który oszczędza naszemu Klientowi miliony euro dzięki tzw. predictive maintenance, opartym na analizie ogromnych ilości danych.

Data = Gold

Dane stały się jednym z najcenniejszych zasobów, którymi firmy handlują. Weźmy na przykład Facebooka, który zarabia na sprzedaży danych swoich użytkowników reklamodawcom.


Dane dają przewagę konkurencyjną, ponieważ pozwalają podejmować bardziej świadome decyzje. Każdy, kto robi zakupy online, zauważa, jak platformy, takie jak np. Allegro, rekomendują produkty na podstawie naszych wcześniejszych wyborów.


Dzięki analizie danych, możemy lepiej przewidywać trendy, rozumieć zachowania klientów, czy zarządzać ryzykiem. Netflix to kolejny przykład – firma ta dokładnie bada, co oglądają jej widzowie, i na tej podstawie decyduje, jakie programy produkować lub kupować.


Dane są też źródłem dla optymalizacji i automatyzacji. Przykładem może być Tesla, która zbiera dane (w tym wszystko nagrywa) z milionów przejechanych kilometrów i w ten sposób dalej rozwija swoje systemy do autonomicznej jazdy.


Dane mają jednak jedną przewagę nad złotem, gdyż teoretycznie mają nieograniczony potencjał. Można je analizować na różne sposoby, odkrywając nowe wzorce i trendy. Ilość danych rośnie wykładniczo zgodnie z krzywą podwajania wiedzy Buckminster Fullera (o której pisałem TUTAJ) dając nam nowe możliwości, ale również wyzwania. Kontekst danych staje się coraz bardziej istotny, dlatego przyglądnijmy się krótko trendom i wyzwaniom w tym obszarze. 


AI i ML odgrywają kluczową rolę w analizie ogromnych zbiorów danych. Myślę, że w tym obszarze najwięcej się dzieje i w przyszłości zobaczymy jeszcze bardziej zaawansowane algorytmy uczenia maszynowego (AutoML) oraz możliwości generowania nowych treści za pomocą nowych modeli genAI. Innym trendem jest przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym (real time data processing), który umożliwia poprzez analizę danych "w locie" natychmiastową reakcję na wydarzenia. Edge computing również zyskuje na popularności, gdyż umożliwia przetwarzanie danych na "krawędzi" sieci, co minimalizuje opóźnienia i poprawia wydajność systemów. Z kolei chmury oferują elastyczność, umożliwiając łatwe skalowanie rozwiązań do przechowywania, zarządzania i  analizy danymi. Jest również sporo ciekawych rozwiązań i dedykowanych platform, które działają na zasadzie Data as a Service (DaaS) oraz narzędzi do automatyzacji procesów ETL. Analiza danych geoprzestrzennych (geospatial data) także staje się kluczowa w wielu dziedzinach, od logistyki po rolnictwo, umożliwiając lepsze planowanie i monitorowanie procesów. Coraz większą wagę przykłada się również do DataOps, czyli zintegrowania praktyk DevOps z zarządzaniem danymi. Umożliwia to efektywniejsze zarządzanie cyklem życia danych. Na koniec, nie można zapomnieć o "demokratyzacji" danych, która umożliwia pracownikom korzystanie z narzędzi analitycznych w sposób samodzielny. Dzięki rozwiązaniom self-service, jak np. chatboty, pracownicy mogą szybko uzyskiwać informacje i przeprowadzać analizy, co zwiększa efektywność i umożliwia podejmowanie lepszych decyzji.


Mimo że dane przynoszą wiele korzyści, to nie brakuje też wyzwań. Przede wszystkim, zagadnienia związane z prywatnością, etycznym wykorzystaniem i bezpieczeństwem danych stają się coraz ważniejsze, ale również budzą najwięcej kontrowersji. Kolejnym wyzwaniem jest jakość danych, co jest bardzo częstym problemem. W miarę jak rośnie ilość danych, zarządzanie nimi staje się coraz bardziej skomplikowane i wymaga nowych strategii i narzędzi.


Jak widać powyżej, dane odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości różnych branż, a ich potencjał wydaje się nieograniczony. W miarę jak technologia się rozwija, będziemy świadkami coraz bardziej zaawansowanych sposobów analizy i wykorzystania danych. To może prowadzić do innowacji w kierunkach, które obecnie są nawet niewyobrażalne. A Ty, co myślisz o przyszłości danych i ich roli w Twojej branży? Czekam na Twoje przemyślenia!

Commenti


bottom of page