top of page

Citizen Development

  • Zdjęcie autora: Cezary Ochman
    Cezary Ochman
  • 9 cze 2024
  • 1 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 22 lip 2024

Chociaż pojęcia Citizen IT oraz Citizen Development pojawiły się już prawie 15 lat temu, to w ostatnim czasie zyskują na popularności. Dzieje się tak, ponieważ rośnie zainteresowanie platformami low i no code, które można porównać do układania klocków Lego – pozwalają one szybko i w przystępny sposób budować "proste" aplikacje.

Citizen IT, Citizen Development, Shadow IT

Powody rosnącej popularności low code


Low code nabiera rozpędu z wielu powodów. Jednym z nich jest zjawisko tzw. Shadow IT, które jest widoczne szczególnie w dużych organizacjach. Shadow IT to sytuacja, w której pracownicy samodzielnie tworzą systemy, które nie są kontrolowane przez dział IT danej firmy. Trudno się dziwić, bo często IT jest wąskim gardłem... Citizen Development może być odpowiedzią na ten problem, umożliwiając budowę systemów przez osoby bez wykształcenia technicznego, ale z chęcią do rozwiązywania problemów i usprawniania swojej pracy.


Dając pracownikom dostęp do bezpiecznych platform low i no code, takich jak np. Microsoft Power Platform, IT może z jednej strony umożliwić tworzenie systemów usprawniających pracę całych działów czy firm, a z drugiej likwidować "szarą strefę" IT. Dodatkowo, Citizen Development może pomóc w budowaniu talent poolów kandydatów z potencjałem na dołączenie do zespołów IT. Można powiedzieć, że jest to sytuacja win-win, w której widać spory i różnorodny potencjał.


Ograniczenia low code


Low code ma jednak swoje ograniczenia. Pamiętam ciekawy przypadek z branży lotniczej, gdzie jeden z naszych klientów chciał przepisać swój system z platformy Mendix na .NET. Mendix to naprawdę interesujący ekosystem, ale klient napotkał na bariery rozwojowe tej platformy. Naszym zadaniem było przeanalizowanie możliwości przepisania systemu. Konkluzja z tego ćwiczenia była taka, że platformy low code mają duży potencjał przy mniej złożonych i wymagających systemach, ale warto je rozwijać głównie do usprawniania wewnętrznych, mniej skomplikowanych procesów.


Przyszłość low code i Citizen Development


Czy słyszałeś o Citizen Developmencie? Co się stanie, gdy low code dostanie jeszcze boosta opartego o AI? Myślisz, że to podejście zrewolucjonizuje branżę IT?


Comments


bottom of page