Brzytwa Ockhama (prawie jak Ochmana 😊), KISS, DRY, YAGNI & zasada Pareto (80/20).
- Cezary Ochman
- 4 lut 2024
- 2 minut(y) czytania
Na ogół w pracy mamy więcej zadań niż czasu na ich wykonanie. Każde zadanie wymaga czasu. Czas jest i zawsze będzie warunkiem brzegowym i dlatego warto czule troszczyć się o tą zużywalną wielkość fizyczną. Kluczowe pytanie, które należy sobie regularnie zadawać dotyczy kwestii upływu tego czasu - czy znasz swój czas w pracy? Czy kiedykolwiek zastanawiał_ś się głębiej na co poświęcasz czas w pracy? Czy zmierzył_ś na jakie czynności poświęcasz najwięcej czasu? Czy jest on dobrze zainwestowany?
Większość rzeczy na tym wspaniałym świecie – w tym również niektórych naszych działań w pracy ma bardzo małą wartość oraz nie przynosi większych efektów. Dlatego mądrość życiowa to eliminowanie tego co nieistotne. Mądrością życiową jest również ułatwianie sobie życia (czy to jest style Paulo Coelho? 😊). Na przykład w sytuacji, jeśli masz coś wykonać, albo wytłumaczyć komuś i możesz zrobić to na X-sposobów to zawsze wybierz najprostszy z nich. O tym właśnie mówi zasada brzytwy Ockhama. Jest to upraszczanie wszystkiego co możliwe.
Jak stosować zasadę brzytwy Ockhama - przede wszystkim myśląc. Einstein podobno powiedział, że gdyby miał jedną godzinę na ocalenie świata, poświęciłby 55 minut na zdefiniowanie problemu i tylko 5 minut na znalezienie rozwiązania. O tym też mówią między innymi akronimy z tytułu dzisiejszego posta, czyli KISS - keep it simple stupid, DRY - don't repeat yourself, YAGNI - you ain’t gonna need it oraz moja ulubiona zasada Pareto (zwana też zasadą 80/20). Która mówi, że 20% naszych działań i wysiłków odpowiada za 80% osiąganych efektów. Wszystkie te metody mówią w gruncie rzeczy o jednym i tym samym - należy myśleć przed przystąpieniem do działania. Dlatego myśl, myśl, myśl i upraszczaj.
Warto upraszczać, bo prostota to większa skuteczność, lepsza jakość i efektywniejsza komunikacja - czyli na końcu łatwiejsze życie. A jak metodycznie upraszczać? Skup się na najważniejszym, ustal priorytety (np. za pomocą Macierzy Eisenhowera), dziel zadania na mniejsze, mierz czas wykonywanych zadań, stosuj narzędzia, które pomogą Ci zarządzać zadaniami (jak np. Microsoft To Do). Dodatkowo uważaj na perfekcjonizm (lepsze jest wrogiem dobrego) i bądź skromny (zapraszam do mojego posta o EGO). Znasz inne sposoby upraszczania pracy? Podziel się nimi w komentarzu.
Link do postu na LinkedIn: https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7023906025481117696/
Comments